Anasayfa Editörün Seçtikleri Kuveyt Konutları’na yerleştirilen kadınlar kaderleriyle baş başa yaşam mücadelesi veriyor

Kuveyt Konutları’na yerleştirilen kadınlar kaderleriyle baş başa yaşam mücadelesi veriyor

, admin

ZEHRA AKSU – Van

Van’da 9 Kasım 2011 tarihinde yaşanan depremin ardından Edremit ilçesinde Kuveyt Konutları adıyla 62 konut inşa edildi. Bu konutlara eşini kaybeden kadınlar yerleştirildi. Ancak kadınlar, bu konutlara yerleştikten sonra başka pek çok sorunla karşı karşıya kaldı. 

Van’da yaşanan depremin ardından Edremit ilçesine bağlı iki ayrı mahallede inşa edilen Kuveyt Konutları’na eşini kaybetmiş 36 kadın, çocuklarıyla beraber yerleştirildi. Bu konutlarda yaşayan kadınlar doğalgazın olmaması nedeniyle ısınma, yerleşim yerlerinin kent merkezine uzak olması ve toplu taşıma aracı azlığı nedeniyle ulaşım gibi sorunlarla karşı karşıya. Örneğin kadınlar bir ekmek alabilmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kaldıklarını dile getirdiler. Çocukların oyun alanının olmaması ise bir başka sorun. Ancak daha büyük sorunlar da var. Kadınlar, çocuklarının ısınma ve beslenme sorunu da yaşadığını belirtti. 

“Gıdaya erişemiyoruz”

Şahnaz Ö. 35 yaşında. 15 ve 13 yaşlarında iki çocuk annesi olan Şahnaz Ö., 10 yıl önce eşini kaybetmiş. Yaklaşık 7 yıldır Kuveyt Konutları’nda yaşıyor. Çeşitli sorunlarla boğuştuklarını anlatan Şahnaz Ö.’nün en temel sorunlarınadn birisi gıdaya erişim. Bu sorunun kaynağı sadece ekonomik değil, markete ulaşabilmenin güç olması da gıdaya erişim için başlıca engeller arasında. Konutlarda yaşayan kadınların alışveriş yapabilmek için servis kullanmaları gerekiyor  Bunun yanında ısınma, çocukların okul ihtiyaçları, fatura giderleri gibi biriken sorunları da var. 

Isınma sorununu çözmek için develet tarafından verilen kömür bittiği zaman elektrik sobası kullanmak zorunda kaldığını dile getiren Şahnaz Ö., bu durumda da gelen faturanın altından kalkamadıklarına dikkat çekti. Aylık geliri sadece 2 bin 5 yüz TL olan Şahnaz Ö., bu gelirle geçinmenin neredeyse imkânsız olduğunu anlattı. Konutlara kira ödemediklerini ancak, konutlardan sorumlu görevliye 150 TL ödemek zorunda olduklarına dikkat çekerek yetkililere yardım çağrısında bulundu. 

“Çocuklarımızı doyuramıyoruz

Hediye K. ise konutlarda yaşayan 32 yaşında bir başka kadın. Eşini 7  yıl önce kaybeden Hediye K. yaklaşık 6 yıldır konutlarda yaşadığını dile getirdi ve iki çocuğuyla birlikte bu konutlarda kalmak zorunda kalmasının nedenini şöyle anlattı: “İnsan bir yere mecbur kalır ya, kimsesiz, sahipsiz kalır ya biz de öyleyiz. Bir hayvanın sadece ısınmak için bir yere girmesi gibiyiz biz de.” 

Konutların her şeyden uzak bir yere yapıldığına dikkat çeken Hediye K., “Hani kimsesiz insanlar olur ya bize öyle uzak bir yere koymuşlar. Bizi ne gören var ne duyan var” dedi.

İş bulamadıklarını, çocuklarının ne oyun oynayacak bir alanlarının olduğunu, ne de onları yeterli şekilde besleyebildiklerini anlatan Hediye K.,  aldıkları sosyal yardımın sadece faturalara yettiğini dile getirdi. ve sözlerini şöyle tamamladı: “Dolabımız bomboş. Her şey ateş pahası. Hiçbir şey alamıyoruz. Kıt kanaat bile geçinemiyoruz”.

0 yorum
0

Yorum Yapın