Anasayfa Çalışma Hayatı Tezgâhın arkasında anne, önünde eczacı: Pandemide kadın eczacılar

Tezgâhın arkasında anne, önünde eczacı: Pandemide kadın eczacılar

, admin

Pandemi boyunca hastanede çalışan sağlık çalışanlarının yanı sıra eczacılar da büyük bir özveri ile risk altında çalışanlar arasında. Çok sayıda kadın eczacı ise hem annelik rolü hem de pandemi şartlarının mesleki açıdan zorlayıcı temposunu yoğun olarak yaşadı.

Pandemide hastanelerin, sağlık ocaklarının yoğunluk sebebiyle sınırlı sayıda hasta kabul ettiği dönemde eczacılar, halkın ilk başvurduğu sağlık danışmanları oldu. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası verilerine göre Nisan ayı sonu itibariyle salgın başından beri 50 eczacı ve 17 eczane teknisyeni hayatını kaybetti. Bu dönemde eczacıların hem iş yükü hem de sağlıkları üzerindeki risk arttı. Bu zorlu süreçte dükkânlarında hem mesleklerini yapan hem de çocuklarıyla ilgilenen eczacı anneler, pandemide eczacı anne olmayı anlattılar.

“Çocuk için eczane oyun alanı”

Eczacı Ayşe Türker pandemi başladığında 27 haftalık hamileydi. 4 yaşında bir çocuğu daha bulunan Türker, şu anda 10 aylık olan bebeği Ata karnındayken kreşlerin kapanmasından sonra oğlu Yiğit ile mesaiye başladı. Eczacı Türker bu zorlu süreci şöyle anlatıyor: “Bulaşma ihtimaline karşı aile büyüklerine de çocuğumuzu bırakamıyorduk. Mesleğimi sevdiğim ve devam etmek istediğim için hamile olmama rağmen Yiğit’le eczaneye geldik… Çocuk ağladığında bazen hastayı bekletip çocukla ilgilenmek durumda kalıyorum. Zaten eczanemize gelenler durumu biliyor. Çocukla ilgilendikten sonra eczacı olarak işime devam ediyorum.” Neyse ki Yiğit’in eczanede olmayı sevdiğini söyleyen Türker, bir yıllık süre içerisinde çocuğunun dükkânı bir oyun alanı olarak görmeye başladığını söylüyor. 10 aylık olan Ata’yla da ilgilenen Ayşe Türker, en büyük destekçisinin eşi olduğunu ifade ediyor: “Eşim bana yardımcı olmak için ücretsiz izne ayrıldı. İki çocuk, eczane ve ev üçgeninde eşim büyük bir fedakârlık gösterdi. Bu süreci eczanemizde hep birlikte geçireceğimizi umuyorum”.

“Eczanenin üst katında oda oluşturduk”

Diğer bir eczacı anne Pelin Çeçen ise, Covid-19 vakalarının Türkiye’de resmi olarak açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden iki gün önce 9 Mart’ta doğum yaptı. Şimdi bir yaşında olan Deniz de eczanede büyüyen çocuklardan. Salgının gölgesinde Deniz’i büyüten Çeçen, pandeminin ilk döneminde ağır stres yaşadığını dile getiriyor: “O dönemde bilinmezlikler çok fazlaydı. Hastalığın nasıl bulaştığını, nasıl etkilere yol açtığını bilmiyorduk. Bu bilinmezliklerle hem mesleğimi yapmanın sorumluluğu hem de Deniz’e sağlıklı bir ortam sağlamaya çalışmak zordu”. Çocuğu için dükkânın üst katında bir oda oluşturan Çeçen, Deniz’in eczanenin neşesi olduğunu ekleyerek duruma olumlu yönden bakmaya çalışıyor: “Üç çalışanımızla birlikte salgın günlerinde bize moral kaynağı oluyor. Geçen Mart doğum gününü kutladığımızda salgın ve iş yoğunluğundan biraz olsun uzaklaştık. Çocuğumla ilgilenirken çalışmak zor olsa da güvende olduğunu bilmek daha güzel”.

0 yorum
0

Yorum Yapın