Anasayfa Çalışma Hayatı Yenisini almak zorlaştı, eskiyi tamir edip kullanma dönemi başladı

Yenisini almak zorlaştı, eskiyi tamir edip kullanma dönemi başladı

, admin

AZAT ÖZKAHRAMAN – Muş

Ekonomik güçlükler, insanların tercihlerine de zorunlu olarak yansıyor. Uzun yıllardır eskiyen eşyaların yerine yenisini alarak yaşamını sürdürenler, şimdi eskiyi tamir ettirerek tasarruf etme yolunu izlemeye başladı.  Muş Malazgirt esnafı ve kullanıcılar, başka bir çare olmadığı görüşünde.

Ayakkabı tamirinde büyük artış

Malazgirt’te yıllardır ayakkabıcılık yaptığını söyleyen esnaf Hasan Çakan, ayakkabı satışlarının düştüğünü, ayakkabı tamir ettirenlerin sayısında ise büyük artış olduğunu ifade etti. Artan fiyatlar karşısında, vatandaşın yeni ayakkabı alamadığını aktaran Çakan, “Ben uzun yıllardır esnaflık yapıyorum, baba mesleğidir bizde ayakkabıcılık. Sadece ayakkabı satışı değil aynı zamanda tamirat işiyle de uğraşıyorum. Geçtiğimiz yıllara baktığım zaman, bu sene ayakkabı tamir ettirenlerin sayısında çok büyük artış olduğunu söyleyebilirim. Vatandaşta para yok, malum hemen her şeye zam geldi, ayakkabı sektörü de onlardan biri. Halk, bu zamlar karşısında var olan ayakkabılarını getirip tamir ettiriyor. Yaşadığım ilçede sadece ben yapıyorum tamirat işini ve neredeyse hiç boş kalmıyorum. Benim açımdan bir yandan iyi, öte yandan kötü. Çünkü vatandaş alamayınca biz de kazanamıyoruz. Tek temennim fiyatların bir an önce düşmesi ve hayatın normale dönmesi. Buraya gelip uzun uzun pazarlık yapıp, bir şey alamadan giden çok sayıda kişi var. Bu gerçekten üzücü bir durum” dedi.

Beyaz eşya tamiri de arttı

Dükkânına her gün onlarca beyaz eşyanın tamir için getirildiğini aktaran esnaf Yakup Biçer de vatandaşın daha önce, bozulan televizyon, elektrik süpürgesi, su ısıtıcısı hatta elektrikli battaniye vb. gibi ürünlerini tamir ettirmek yerine yenisini aldığını, fakat son zamlar nedeniyle artık tamir ettirmek yolunu seçtiğini söyledi. Fiyatlarda ciddi bir artış olduğunun altını çizen Biçer, “Geçtiğimiz sene bir ara dükkanı kapatmayı düşünüyordum iş olmadığı için. Ama geldiğimiz noktada hemen her gün onlarca beyaz eşya geliyor bize tamirat için. İşlerimizin açılması tabii ki güzel, ama kazandığımız para daha cebimize girmeden bitiyor. Çünkü hemen her gün, her şeye zam geliyor. Eskiden bozulan eşyaların yerine vatandaş hemen yenisini alıyordu, ama şu anda alamıyor. Özellikle beyaz eşyada çok büyük bir fiyat artışı var. Fiyatların düşmesini istiyoruz açıkçası. Sadece beyaz eşyaya gelen zamların değil, her kaleme gelen zamların geri alınmasını istiyoruz. Geçim konusunda oldukça zorluk çekiyor vatandaş. Bir esnaf olarak, en küçük elektronik eşyanın bile tamir için bize getirilmesini örnek olarak gösterebilirim” diye konuştu.

Kıyafetler elden geçiriliyor

Terzi Osman Çiftçi de eskiye oranla çok sayıda kişinin kıyafetlerini elden geçirilmesi için kendisine getirdiğini söyledi. 

Çiftçi, gelen zamlar sonrası büyük bir iş artışı yaşadığını belirterek, “Şu anda çok fazla bir iş yüküm var ve hepsi de sadece tamirat işi. Ben sadece elbise dikimi yapmıyorum, bunun yanında perde dikimi başta olmak üzere çok sayıda alanda iş yapıyorum. Ama şu anda perde satışları neredeyse bitme noktasında. Bunun yanında, tamirat işlerinde büyük artış var, çünkü vatandaş yenisini alamıyor. Eskiden çok sayıda pantolon gelirdi bana yeni alındığı için paça kısaltması ya da daraltma için. Şu anda ise sadece eski giyim tamirat için getiriliyor bize. Çoğu esnafa oranla işlerimizin artması bizim açımızdan iyi tabii ki. Ama sadece bizim kazanmamızla olmuyor, onlar kazanacak, alışveriş yapabilecek ki birlikte kazanalım. Fiyatlar makul bir seviyeye iner inşallah, şu anda bunu dilemek dışında elimizden bir şey gelmiyor” dedi.

“Yakında çıplak gezmeye başlayacağız” 

Alışveriş yapmayı bir tarafa bırakın, okula giden çocuklarına harçlık bile vermekte zorlandığını ifade eden Bekir Ebik, “Çok zor günler geçiriyoruz. Sadece ben değil, bütün vatandaşlar aynı sorunu yaşıyor. Eskiden zengin ile fakir arasında bir fark vardı ama artık o da kalmadı neredeyse, herkes aynı sorunu yaşıyor” diye konuştu. 

Gün geçtikçe daha da kötüye gittiklerini ifade eden Mehmet Yıldız da “Şu anda alışverişe çıksam alacağım çok fazla şey var, hepsi de ihtiyaç. Ama maalesef fiyatları görünce almaktan vazgeçiyorum. Var olan eski kıyafetlerimi getirip elden geçirip giymeye devam ediyorum, başka çaremiz yok çünkü. Fiyatlar oldukça yüksek, bu konuda kesinlikle bir şey yapılması lazım yetkililer tarafından. Bu şekilde devam ederse ilk çağlardaki gibi çıplak gezmeye başlayacağız, çok pahalı her şey. Sadece giyim değil, ilk önceliğimiz olan gıda fiyatları başta olmak üzere her şeye zam geldi ve her gün geliyor. Allah sonumuzu hayretsin. Geçen sene bile elbise eskimeden yenisini alırdık. Ama şu anda yırtılınca bile yenisini alamıyoruz, mecburen elden geçirip giymeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

0 yorum
0

Yorum Yapın