Anasayfa Editörün Seçtikleri Şehirlerde artık sobalar kuruluyor

Şehirlerde artık sobalar kuruluyor

, admin

İSMAİL ERSAN – Yalova

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına peş peşe gelen zamlar, halkı çare aramaya itti. Yalova’da geçen sene doğalgaz kullanan bazı aileler şimdiden soba kurmaya başladı. Kent merkezinde soba satışı yapan Kemal Üstün, “Bu sene daha sonbahar aylarında olmamıza rağmen soba soranların sayısında artış oldu. Biz de hazırlığımızı buna göre yaptık” dedi. 

Her geçen gün zamlanan doğalgaz ve elektrik ücretleri kent merkezlerinde sobaya ilgiyi artırdı. Yalova merkezinde genellikle doğalgaz ile ısınan aileler bu yıl soba kurmaya başladı. Kent merkezinde soba satışı yapan Atanur Usta, işlerinde bir hareketlenmenin olduğunu aktardı. Soba ve boru satışlarının arttığına dikkati çeken Usta, şöyle konuştu:

“Yalova’da genellikle vatandaşlar kışın doğalgaz kullanarak ısınırlar. Biz de soba satan esnaflar olarak daha çok mangal ve buna benzer ürünleri satardık. Soba ve boruları ise daha çok köylerde ikamet edenler tercih ediyordu, onlar için de bulundurmaya çalışıyorduk. Bu sene daha sonbahar aylarında olmamıza rağmen soba soranların sayısında artış oldu. Biz de hazırlığımızı buna göre yaptık.”

Önceden dar gelirlilerin ve kırsalda oturanların soba kurduğunu anımsatan Usta, şöyle devam etti:

“Kış aylarının yaklaşmasıyla vatandaşı soba kurma telaşı sardı. Artık kent merkezinde oturanlar da soba kurmaya başladı. Son bir haftadır yaklaşık 50 müşteriye soba sattım. Bunların çoğu kent merkezinde oturuyor. ‘Zaten geçen sene kombileri düşük derecede çalıştırıyorduk’ diyen müşterilerimin çoğu, ‘Bu sene artan doğalgaz fiyatlarını da göz önüne alarak soba kurmaya başladık’ diyor. Geçtiğimiz yıl 550 TL ve 2 bin 950 TL fiyat aralığından satışa sunulan sobalarda, bu sene fiyatlar ikiye katlandı.  Bu yıl 850 liradan başlayıp 7 bin liraya kadar soba var.”

Usta, kent merkezinde soba kuranların çoğunun işçi ve emekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Yalova’ya doğalgazın ilk geldiği andan itibaren ısınma ihtiyaçlarını buradan karşıladığını söyleyen 40 yıllık esnaf Cemalettin Erkan ise ilk defa bu sene soba kurduğunu aktardı.

Yalova merkezde ikamet eden Erkan, şöyle konuştu:

“Yanlış hatırlamıyorsam Yalova’ya doğalgaz 2005 senesinde geldi. Ben de evime 2006 yılının kışında kullanmaya başladım. Yaklaşık 15 yıldır evimde doğalgaz kullanıyorum. Geçen sene yetkililerin ‘Düşük derecede kombilerinizi çalıştırın’ uyarılarına uyduğum halde ne ısınabildim ne de faturalarım düşük geldi. Ben de ailemle karar vererek bu sene evimize sobayı kurdum. Zorluğu olacak, ancak ne yapalım? Ekonomik durumlar elvermiyor. Soba ve borular bana 2 bin liraya mal oldu. Odun ve kömür aldım, aslında onlar da pahalı. Ancak ‘Bu sene bir de böyle geçirelim kışı’ dedik.”

Kent merkezinde odun ve kömür ticareti yapan Ensar Koç ise bu sene odun ve kömür satışlarında artışın olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Geçen sene tonu 700 lirayla başlayıp bin 900 liraya kadar çıkan odunun fiyatı bu sene 2 bin liraya çıktı. Yerli kömür ise şimdilik 2 bin 900 lira. İşçilik ve mazot fiyatlarının pahalı olması, odun ve kömürün fiyatının yükselmesinde etkili oldu. Aslında bunun tek nedeni mazot. Çünkü her şey mazota bağlı, mazot pahalı olunca nakliye çok pahalı oluyor. Yine de vatandaşlar gelen yüksek meblağlı faturalardan kaçarak soba kuruyor. Temennim vatandaşların bu sene ucuz yolla kışı geçirmeleri. Vatandaşların yağmurdan kaçayım derken doluya yakalanmamasını umuyorum. Çünkü soba kurmaya yönelen vatandaş, ucuz ısınma için bu işe girdi odun ve kömürün bu nedene daha da pahalanmamasını arzu ediyorum.” 

Koç, yeni yapılan binalarda önceden yapılmayan baca giderlerinin artık alıcılar tarafından talep edilmeye başlandığı da dikkatleri çekti.

0 yorum
0

Yorum Yapın