Anasayfa Çalışma Hayatı Tamirci Nazime Curga’nın zorlu yolculuğu

Tamirci Nazime Curga’nın zorlu yolculuğu

, admin

ZAFER AVNAŞ – Van

Van’ın Edremit İlçesine bağlı Hacıbekir Mahallesinde yaşayan Nazime Curga, 18 yıldır elektronik eşya tamiratı yapıyor. Eşinden öğrendiği işi meslek edinen Curga, evinin önüne açtığı küçük bir dükkânla da toplumsal cinsiyet rollerini alt üst ediyor.

Nazime Curga, küçücük bir mahallede kendi dükkânında 18 yıldır, eşinden öğrendiği mesleğini zorluklara rağmen sürdürmeye çalışıyor. Beş çocuk annesi Curga, elektronik alet tamiri yapan eşini izleyerek başlıyor yolculuğa. Onun ardından eline aldığı tornavidayla kendi evinde bozulan küçük ev aletlerini tamir ediyor. 

Komşularının bozulan ev aletlerini de tamir eden Curga, kısa bir süre sonra evinin önünde küçük bir dükkân açıyor. Dükkânı açtığı ilk dönem erkek müşterilerle arasında yaşanan ilginç diyaloglara da değinen Curga, “Dükkâna gelen erkek müşteriler bana: ‘Ustaya seslenir misin?’ diyorlardı. Onlara ustanın ben olduğumu söylediğimde ise malzemeyi teslim etmek istemiyorlardı. Zamanla onlar da alıştı. Hatta benim dışımda mahallede birkaç erkek tamirci var, ama çoğunlukla beni tercih ediyorlar” diyor.

Genellikle kettle, semaver, elektrikli süpürge, elektrikli soba, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi aletleri tamir ettiğini belirten Curga, müşterilerinin çoğunlukla kadınlar olduğunu söylüyor. Zamanla bu işte kendisini ispat etse de ekonomik krizle birlikte zorlandığını da belirtmeden geçmiyor.

Ekonomik kriz herkesi zorluyor

Ekonomik krizden sonra müşterilerinin de zorlandığına dikkat çeken Curga, tamir için aldığı malzemelerin fiyatlarının da arttığını dile getiriyor. Tamir işinde azalma olduğunu ifade eden Curga, geçinemediği için ekstra bir işte de çalışıyor.

Önceleri dükkânını sabah erkenden açan Curga, şimdi ise başka bir işte çalıştığı için tamire gelen tek tük elektronik aleti akşamları teslim alıp hafta sonları tamir ediyor.

Beş yıl önce bir iş kazası geçiren Curga’nın eşi, elindeki platin ve dizlerindeki sorunlar nedeniyle çalışamaz hale gelmiş. Beş çocuğundan ikisinin okul masrafları ve ev masrafları için çalışmaya başlayan Curga, kişisel azmiyle öğrendiği mesleği için, “Eskisi gibi tamir işi gelmiyor, geçinemiyorum diye ikinci bir işe başvurdum. Yoksa kendi işime devam ediyorum. Hafta sonları dükkânım açık. Kendi işimi seviyorum” dedi.

Fotoğraf: Zafer Avnaş

0 yorum
1

Yorum Yapın