Anasayfa Editörün Seçtikleri Milli Sporcu Ayşe Begüm Onbaşı: Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında İstiklal Marşı’nı okutmak istiyorum

Milli Sporcu Ayşe Begüm Onbaşı: Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında İstiklal Marşı’nı okutmak istiyorum

, admin

DİDEM ÇAM – Ankara

Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı, 2022 yılının kendisi için pek çok ‘iyi ki’ ve ‘keşke’nin olduğu bir yıl olduğunu söyledi.

Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanıp Türk sporuna adını altın harflerle yazdıran Ayşe Begüm Onbaşı, 2022 yılını değerlendirirken, “2022 pek çok ‘iyi ki’ ve ‘keşke’lerimin olduğu bir yıldı” dedi.  

Cumhuriyetin 100’üncü yılında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’nda tek hedefinin altın madalya olduğunu vurgulayan genç sporcu, “2022 yılında, bol bol sakatlandım, bol bol da başarı kazandım. Yeni insanlarla tanıştım. Tek değişmeyen şey ise cimnastik oldu. Sakatlıklarla başlayan ama sonrasında çok şükür ki hepsinin geçtiği bir yıl oldu benim için. İnşallah, önümüzdeki sene daha az sakatlıkların, daha çok madalyanın olduğu bir yıl olur. Dünya şampiyonu olduğumda İstiklal Marşımızı tüm dünyaya duyurmak kelimelerle tarif edilemeyecek kadar güzel bir duyguydu. Tüm emeklerimin, salon içerisinde döktüğüm terlerin bir karşılığı olduğunu görmek ayrı mutluluk verici, şanlı Türk bayrağımızı göndere çektirmek ayrı mutluluk vericiydi. Bu başarının haklı gururunu İstiklal Marşımız okunurken de yaşıyorum. Tüylerim diken diken oluyor, gözlerim doluyor. İşte bu duygu, ‘her şeye değer’ dedirtiyor. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Antalya’da Avrupa Şampiyonası düzenlenecek. Özellikle, bu tarihi yarışmada elimden gelenin en iyisini yaparak İstiklal Marşı’nı okutmak, bayrağımızı göndere çektirmek istiyorum” şeklinde konuştu. 

En Büyük Hedef Olimpiyatlar

En büyük hedefinin olimpiyatlarda yarışmak olduğunu dile getiren Ayşe Begüm, “2024 Paris Olimpiyat Oyunları, çok katılmak istediğim fakat muhtemelen katılamayacağım bir yarışma. Olimpiyat en büyük hedefim fakat aerobik cimnastik maalesef olimpik bir branş olmadığı için 2024 Paris Olimpiyatları benim için yalnızca gidip arkadaşlarımı destekleyebileceğim bir turnuva olacak. Yarıştığımız branş olimpik olmadığı için, katıldığımız en büyük yarışma, Dünya Şampiyonası. Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanabildiysem olimpiyatlarda da kazanabileceğime olan inancım tam. Umuyorum ki, böyle bir yarışmada yarışmak nasip olur. Eğer ki madalya alırsam ve rengi altın olursa havalara uçarım. Kariyerimin en büyük hedefini gerçekleştirmiş olurum” ifadelerini kullandı. 

“Bu mertebede bir duygu yaşamak eşsiz”

Genç yaşında elde ettiği başarılarda kendisine itici güç olan kişileri de sıralayan Ayşe Begüm Onbaşı, “İlk başta bana her zaman inanan, güvenen ve hiçbir desteğini benden esirgemeyen ailem, bana emek veren tüm antrenörlerim, teknik ekibim ve beni seven destekleyen insanlar, kurumlar. Bu bir ekip işi. Ben sahnede tek başıma olsam, kürsüde tek başıma yer alsam da aslında arkamda kocaman bir ekip var. Ben de bu vesileyle bir kez daha emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varlar! İnsanların bana karşı duyduğu özel bir sevgi bağı olduğunu hissetmek zor değil. Özellikle cimnastik branşını bir kez olsun izlemiş kişilerin yoğun ilgisi ve bu denli sevildiğimi hissetmek beni çok mutlu ediyor. Aynı oranda onların beni sevdiği gibi ben de onları seviyorum, onlara çok değer veriyorum. Küçük kardeşlerime, ağabeylerime, ablalarıma örnek olduğumu bilmek çok güzel bir duygu. Beni idol olarak aldıklarını söylediklerinde ise çok duygulanıyorum. Bu mertebede bir duygu yaşamak eşsiz” diye konuştu. 

“Cimnastik zor ve emek isteyen bir spor dalı”

Cimnastik sporuyla ilgilenmek isteyen kişilerin başarıya ulaşmaları için sabırlı olmaları gerektiğinin de altını çizen başarılı sporcu, “Cimnastik zor ve emek isteyen bir spor dalı. Bundan dolayı yeni başlamış ya da başlayacak kişilerin, azimli çalışmalarını, sürdürmelerini ve başarıya ulaşmaları için sabretmelerini önerebilirim. Burada sporcularla birlikte ailelerine de çok büyük iş düşüyor. Ebeveynlerin, çocuklarına verdikleri destek, onlara gösterdikleri özen, geleceğin şampiyonlarının yetişmesinde çok büyük bir etken” dedi. 

 “Onların desteği başarının altın anahtarı bizim için”

Cimnastik Milli Takım Antrenörü Mehmet Ali Ekin de Şubat ayında Türkiye Şampiyonası, Mart ayında Dünya Kupası ve Kasım ayında Antalya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na hazırlık sürecinin başladığını söyledi.

“Branşımız özel ve zor bir branş, bu yüzden fazla emek isteyen bir branşa sahibiz” diyen Mehmet Ali Ekin,  “Bu branşı yapmak isteyen kişiler için çok çalışılması gerektiği ve branşı çok sevmeleri gerektiğini vurgulamak isterim. Aileler burada en önemli rol modeller aslında çünkü onların desteği başarının altın anahtarı bizim için” diye konuştu. 

Birçok sporcunun bugününe ve geleceğine ışık tutmaya çalıştığını ifade eden antrenör Ekin, “Ayşe yetenekli bir sporcu onunla çalışmak bir antrenör olarak insana çalışma azmi veriyor. Sadece Ayşe değil, tüm sporcularımın hayatına dokunuyorum. Onların bugününe ve geleceğine ışık tutmaya çalışıyorum” dedi.

Milli Sporcu Ayşe Begüm Onbaşı ve Cimnastik Milli Takım Antrenörü Mehmet Ali Ekin
0 yorum
2

Yorum Yapın