Anasayfa Editörün Seçtikleri Konya sanayisinde lastikçi olarak çalışan tek kadın: Lastikçi Abla

Konya sanayisinde lastikçi olarak çalışan tek kadın: Lastikçi Abla

, admin

MEHMET BARIŞ ZEROOĞLU – Konya

Oto sanayide muhasebeci olarak iş hayatına başlayan Filiz Kasapoğlu, çalıştığı yerin kapanması sonucu kendi işletmesini kurarak Konya’nın ilk kadın oto lastikçisi oldu.

Staj görmek için girdiği oto lastikçide muhasebe bölümünde çalışmaya başlayan Filiz Kasapoğlu, lastikçiliğe olan merakı nedeniyle bir süre sonra işletmenin lastik satış elemanı oldu.  Kendini bu alanda geliştirmeye devam eden Kasapoğlu, iş yerinde sırasıyla şube müdürlüğü ve genel koordinatörlük görevlerini yürüttü. Çalıştığı iş yerinin kapanmasıyla birlikte kendi iş yerini açmaya karar veren Kasapoğlu, KOSGEB’in Kadın Girişimciler Kursu’na kayıt yaptırdıktan sonra girişimci sertifikası aldı. Aldığı sertifikayla destek için KOSGEB’e başvuran Kasapoğlu, aldığı destekten sonra Konya sanayisinde oto lastik dükkânı açan ilk kadın işletmeci oldu.

“En büyük destekçim babam oldu”

Muhasebeci olarak çalışırken ailesinin çalışmasına sıcak bakmadığına dikkat çeken Kasapoğlu, kendi işletmesini açarken durumun değiştiğini ve  babasının en büyük destekçisi haline geldiğini dile getirdi. Kasapoğlu bu sıradışı kariyer sürecini şöyle aktardı:  

“Ben hiçbir zaman ekonomik sorunlar sebebiyle çalışmadım, hatta çalışmaya başlarken ailem çalışmama çoğu zaman karşı çıktı. Ancak muhasebe bölümünde çalışmaya başladıktan sonra işe ilgim arttı. Lastikler ve jantlar hakkında gerekli bilgileri öğrenmek için çalışan arkadaşlarımdan bilgi aldım. Aynı anda hem muhasebe bölümünde görev aldım, hem de satış elemanı olarak görev yaptım. Çalıştığım işletme kapandıktan sonra kendi iş yerimi açmaya karar verdim. Bu süreçte de en büyük destekçim babam oldu.”

“Öğrenmeye hiç ara vermedim”

İşletmesini açtıktan sonra da öğrenmeye devam ettiğini belirten Kasapoğlu, lastik bilgisi, müşteri memnuniyeti, lastik yapımı gibi konularda çeşitli lastik firmalarından eğitim aldığını söyledi. Çalıştığı firmaların kendini her zaman desteklediğini ifade eden Kasapoğlu, “İşletmemi açtıktan sonra müşterilerime daha iyi hizmet vermek amacıyla eğitimlere devam ettim. Aldığım eğitimler sonucunda müşterilerle daha iyi ilişkiler kurdum. Bu yüzden bizimle çalışan birçok vatandaş eşini dostunu bize yönlendirmeye başladı. Çünkü lastikçi deyince akla genelde erkekler geliyor ama karşılarında bir kadın görünce önce garipseseler de daha sonra iyi ilişkiler kurmayı başarıyoruz. Müşterilerimizi lastik konusunda her zaman doğru bilgilendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

‘Lastikçi Abla’ olarak bilinmek mutluluk veriyor

Dükkânını ilk açtığında sanayide çalışanların kendisini garipsediğini hatırlatan Kasapoğlu, zamanla insanların ona alıştığına ve “lastikçi abla” diye hitap ettiklerine dikkat çekti. Daha önce iş hayatında bulunduğu için zorluk çekmediğini dile getiren Kasapoğlu, “İşletmeyi açarken çalışma konusunda herhangi bir tereddüt yaşamadım. Zaten daha önce de sanayide çalıştığım için bu iş sektörüne aşinaydım. Ancak sanayideki esnaf ilk zamanlarda bana karşı çekingen davranıyordu. Sonradan kendi işimi yürütebildiğimi gören esnaf bu ön yargıdan kurtuldu. Saniyede kadın olmak güzel, zaten artık çoğu yerde kadın çalışanları görebiliyoruz” dedi. Sanayide çalıştığı için mutlu ve gururlu olduğunu aktaran Filiz Kasapoğlu, Konya’nın “lastikçi abla”sı olarak bilinmenin kendisini memnun ettiğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Fotoğraf: Mehmet Barış Zerooğlu
0 yorum
1

Yorum Yapın