Anasayfa Genel Nasıl yapılır: Arkadaş satın almak ve halkı kandırmak

Nasıl yapılır: Arkadaş satın almak ve halkı kandırmak

, admin

Yazının İngilizce orijinali ilk olarak 3 Ağustos 2023’te, https://euvsdisinfo.eu/how-to-buy-friends-and-deceive-people/ adresinde yayımlanmıştır.

Yaz tüm yoğunluğuyla devam ederken, Kremlin yanlısı enformasyon manipülatörleri bu yıl tatile çıkacakmış gibi görünmüyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü hukuk dışı saldırı savaşı hiç de Kremlin’in planladığı gibi gitmezken Rus hükümeti, dünyayı, savaşın barış; özgürlüğün kölelik; cehaletin ise güç olduğuna ikna için bir sempati toplama atağına girişmiş bulunuyor.  

Geride bıraktığımız hafta içinde Kremlin, St. Petersburg’da Rusya-Afrika Zirvesi’nin ikincisine ev sahipliği yaptı. Bir önceki zirveye katılan Afrikalı devlet başkanı sayısı 43 iken bu defa bu satı sadece 17 oldu. Bu zirve toplantısı, 2019’de Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen ilk zirve toplantısının bir devamı niteliğindeydi. Kremlin, Karadeniz kıyısında [düzenlenen toplantıda] Afrikalı liderlere umut dolu bir dizi taahhütte bulunmuştu. Hızla bugüne gelindiğinde, Kremlin’in desteklediği ve fonladığı Wagner güçlerince Afrika’nın her yerinde uygulanan vahşet, şiddet, yağma ve dezenformasyon, Kremlin’in Afrika’daki angajmanının muhtemelen en görünür çıktıları olarak karşımızda durmaktadır.  

Kremlin yanlısı Kremlin enformasyon manipülatörleri önlerine çıkan fırsatı kaçırmayıp üst düzey toplantı sırasında gerilim çıkartmaya çalıştılar. Rusya-Afrika zirvesinden bir gün önce; aynı zamanda, Nijer’de darbenin başladığı gün de olan 26 Temmuz’da, Haziran’da düzenlediği ayaklanma girişiminden bu yana resmi olarak gözlere görünmeyen Yevgeny Prigozhin ile Orta Afrika Cumhuriyeti büyükelçisi Freddy Mapouka’nın olduğu bir fotoğraf Facebook’a yüklendi. Kısa bir süre içinde en az 10 Facebook ve 30 Telegram kanalı, farklı başlıklarla bu fotoğrafı yaymaya başladı. Bazı [FB/Telegram] mesajlarına göre Prigozhin, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Nijer’de üst düzey yetkililer ve askeri personelle toplantılar düzenliyordu. Diğer bazı mesajlarda ise Wagner’in özellikle Nijer’e yönelik bir misyon hazırlığı yaptığı ima ediliyordu.  

Wagner bu ilgiyi bir tek bununla çekmedi. Bir sonraki gün Wagner Group’un Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki resmi kanalı olan @officersunion, Mali’de düzenlenen Wagner taraftarı bir protestoyu gösterdiği iddia edilen bir fotoğrafı da içeren Telegram mesajını paylaştı. Bundan birkaç saat sonra aynı hesaptan bu defa Burkina Faso’da yapıldığı öne sürülen, Wagner taraftarı protestocuları gösterir benzer bir video ve mesaj paylaşıldı. Aynı akşam @officersunion, bu defa Orta Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleştiği iddia edilen üçüncü bir Wagner yanlısı protestoya dair mesajı ve görüntüyü paylaştı. Wagner bağlantılı bir takım Telegram hesabı mesajlarını yayarak ilk 24 saat içinde 250,000’den fazla görüntülenme sağladı.

  1. Rusya, Ukrayna’da barışçıl bir çözümü asla reddetmedi.
  2. Batı, Rusya’yı harap etmek için Ukrayna’yı intihar misyonuna itti.
  3. Asıl patronlar AB ve NATO olduğu için İspanya’daki seçimlerin hiçbir anlamı yok.

Göze çarpan bir diğer husus ise bu olayın, Prigozhin’in Nijer’deki darbeye desteğini ifade ettiği ve yeni yönetimi desteklemek üzere elinde, Afrika’ya gitmeye hazır bin Wagner paralı askerinin olduğunu açıkladığı iddia edilen bir ses kaydının ortaya çıkışıyla aynı zamanda başlamış olması…

Sana tahıl yok dostum!

Zirvede ele alınan en yerinde konulardan biri ise gıda güvenliği; daha net bir anlatımla, tahılın bölge dışına güvenle taşınmasını sağlayan Karadeniz Tahıl Girişimi konusu oldu.  Hepimizin de çok iyi bildiği üzere bu anlaşma, Rusya’nın çekilmesi yüzünden 17 Temmuz’da sona erdi. EUvsDisinfo son dönemde yayımladığı iki makalede bu anlaşma etrafında dönen Kremlin yanlısı dezenformasyonu ele aldı.

Ukrayna’yı tahıl anlaşmasından çıkarmak ve Afrika’nın gönlünü ve zihnini kazanmak amacıyla Putin St.Petersburg’da, ülkesinin anlaşmadan ayrılmasını takip eden üç ay içinde altı Afrika ülkesine 50.000 tona kadar ücretsiz tahıl sağlayacağı sözünü verdi. Bunu bir bağlama oturtmak gerekirse, Rusya anlaşmayı bozmadan önce Temmuz 2023 itibariyle, Karadeniz Tahıl Girişimi aracılığıyla yaklaşık 33 milyon ton tahıl ve diğer gıda malzemesi ihracı gerçekleştirdi. Birçok katılımcı Putin’in teklifinde umduğunu bulamadı ve iki günlük toplantının ardından Afrikalı liderler Rusya’yı yeni bir tahıl anlaşması olmadan bırakıp gittiler. 

Kremlin’in enformasyon manipülasyon aygıtı Rusya’nın Tahıl Girişimi’nden çekilmesini haklı göstermek için, anlaşmanın ticarete dönüştüğü ve ihtiyacı olanların zararına Batı’nın ceplerini doldurduğu konusunda aldatıcı ısrarını sürdürdü. Kendisini destekleyen herhangi bir kanıtın bulunmadığı bu muğlak iddia,  Tahıl Girişimi’ni hedef alan daha geniş kapsamlı bir dezenformasyon kampanyasının parçasıdır. Tüm bu sahte tutum, küresel gıda krizinin suçunu Rusya’dan AB’ye ve diğer Batılı ülkelere kaydırmayı amaçlamaktadır. Kremlin’in alaycı bir tutumla gıda güvenliğini silah olarak kullanmaya devam edeceğinden neredeyse tamamıyla emin olabiliriz; bu da çok yakında, bu konuda bizden daha fazla haber alacağınız anlamına geliyor.

0 yorum
0

Yorum Yapın