Anasayfa Editörün Seçtikleri Bu köyde öğrenciler eğitime “uzaktan” erişemiyor: Tableti, telefonu var interneti yok

Bu köyde öğrenciler eğitime “uzaktan” erişemiyor: Tableti, telefonu var interneti yok

, admin

GALİP AKENGİN – Bingöl

Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı Erbaşlar köyünde bulunan 50’ye yakın öğrenci internet bağlantısı olmadığı için koronavirüs pandemisi nedeniyle yüz yüze eğitim yapılamayan şu sıralarda eğitime uzaktan da erişemiyor. Öğrenciler eğitime internetten erişebilmek için her gün 2 kilometre yürüyüp yüksek bir dağa çıkarak internete bağlanabiliyor. 

Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı 60 haneli Erbaşlar (Çerme) köyünde internet çekmediği için 50’ye yakın öğrenci, COVID-19 nedeniyle uzaktan verilen eğitim öğretim hakkına erişemiyor. Çünkü öğrencilerin yaşadığı köyde internete erişim yok. Öğrenciler karda kışta derslere katılmak, ders çalışmak ve ödevlerini yapmak için 2 kilometre yürüyüp yüksek bir dağa çıkmak zorunda kalıyor. Cep telefonu-internet alt yapısı için dört yıl önce yapılan baz istasyonun faaliyete geçirilmediğini kaydeden köy muhtarı Nurettin Tüz, “Cep telefonu ve internet alt yapısı olmadığı için tableti olan, akılı telefonu olan da dersine giremiyor” diyor.

 “Baz istasyonu tamamlanırsa, tüm bölge faydalanabilir”

Yapımına 4 yıl önce başlanan baz istasyonunun bir an evvel yapılması gerektiğini vurgulayan Muhtar Tüz, bu baz istasyonunun hizmete girmesi halinde bundan sadece kendi köylerinin değil çevredeki tüm köylerin yararlanacağını dile getiriyor. Tüz, bu baz istasyonunun yüzde 90’ının tamamlanmış olmasına rağmen neden hala hizmete girmediğini de anlamakta güçlük çektiklerini söylüyor

Muhtarlar: “Baz istasyonunun aktif hale getirilmesini bekliyoruz”

Çatma Köyü Muhtarı Vahit Toparlak da Erbaşlar Köyü’nün tepesine dikilen ama aktif hale getirilmeyen baz istasyonunun tamamlanması halinde Çatma Köyü’nün yanı sıra, Doğankaya Köyü ve buna bağlı mezraların da istasyondan faydalanabileceğine vurgu yapıyor. Kozlu Köyü Muhtarı Mustafa Bayat da diğer muhtarları destekleyen sözler söyleyerek taleplerini şöyle dile getiriyor: “Nurettin Tüz kardeşim haklıdır, biz de ilçe kaymakamına talebimizi ilettik. Dört yıl önce dikilen baz istasyonunun bir an önce faaliyete geçirilmesini bekliyoruz”.

Öğrenciler: “Çözüm bekliyoruz”

İnternete erişemediği için derslere katılamayan Erbaşlar Köyü’nden öğrenci Hicret Tüz, “Evde internet çekmediği için derslerimizi çalışamıyoruz. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’tan bize ve bizim gibi zor durumda olan öğrencilere çözüm bekliyoruz” diyor.

Lise öğrencisi olan Helin Tüz de “Önümüzdeki süreçte sınavlarımız var. Biz okumak istiyoruz. Her gün bu tepeye çıkarken korkuyoruz, bu tepelerde kurtlar geziyor. Büyüklerimiz bize eşlik etmese gelemiyoruz. Sayın bakanımızdan çözüm rica ediyoruz” diyerek Milli Eğitim Bakanı’na sesleniyor.

Fotoğraflar: Galip Akengin

0 yorum
0

Yorum Yapın